Grocery list gets expensive

Discussion in 'Fitness & Nutrition' started by cswfighter, Oct 26, 2009.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. cswfighter

    cswfighter New Member

    Joined:
    Aug 22, 2008
    Messages:
    727
    Likes Received:
    0
    I'm sure most of you know especially people aspiring to be or are bodybuilders that your groceries can get pretty fucking expensive.

    Can anyone recommend a list a groceries to get without breaking the bank doing so?

    Also include any supps if you feel its a good buy.
     
  2. Mike Hawk

    Mike Hawk OT Supporter

    Joined:
    May 4, 2009
    Messages:
    14,373
    Likes Received:
    19
    Location:
    The SWAMP
    it's not bad when you look at how much it would cost you to eat junk, you gotta shop smart and buy in bulk

    I typically load up on chicken when it's on sale, usually 1.99 a lb, sometimes cheaper. I buy ground turkey at Walmart, 93% lean for 1.98 a lb. Those are my main two sources of meat, then just build meals from those, it's pretty simple.
     
  3. Tiberium

    Tiberium Active Member

    Joined:
    Mar 9, 2005
    Messages:
    23,705
    Likes Received:
    0
    Location:
    Where da white women be
    nah bro. If you don't shop at whole foods daily then you're not a real OT'er or a real body builder. I spend $2,000/month just on wheat grass extract at that place. Up your pay, son.
     
  4. Ish

    Ish New Member

    Joined:
    Aug 9, 2004
    Messages:
    103,526
    Likes Received:
    0
    Location:
    Morristown, NJ
    boneless skinless chicken at $1.99lb
    10lb bags of rice
    24-packs of eggs


    shit is not expensive at all sir
     
  5. cswfighter

    cswfighter New Member

    Joined:
    Aug 22, 2008
    Messages:
    727
    Likes Received:
    0
    Yeah but I'm sure you are not eating eggs rice and chicken everyday. Also I know I didnt put it on my original post but I would very much like to consider buying organic food because of all the shit that is in our food these days.
     
  6. Ish

    Ish New Member

    Joined:
    Aug 9, 2004
    Messages:
    103,526
    Likes Received:
    0
    Location:
    Morristown, NJ
    for the most part

    eggs, oatmal, rice, chicken, vegetables, pastas, peanut butter

    lean red meats are really the only thing that are remotely expensive
     
  7. synthetic

    synthetic New Member

    Joined:
    Apr 9, 2002
    Messages:
    5,704
    Likes Received:
    0
    Location:
    San Diego, CA
    tuna --> 90 cents a pack 28g a serving at big lots
    canned black/garbonzo beans -> 1$ a can @ 99 cents store

    whey -> 2lb 11$ @ walmart
    rtd similar to muscle milk -> slim fast low carb 6$ 4pack @ walmart
    ff cottage cheese -> look for 2 for 3 $ deals on 450g tubs (ralphs, henrys here)
     
  8. cswfighter

    cswfighter New Member

    Joined:
    Aug 22, 2008
    Messages:
    727
    Likes Received:
    0
    Cool thanks Ill keep looking around here, I guess the problem is see these plain items like rice and chicken and can't really see much of a variety of things i can make with them.

    If you guys got any examples for meals and snacks that would be cool, thanks head of time.
     
  9. jfall

    jfall Active Member

    Joined:
    Sep 18, 2003
    Messages:
    14,778
    Likes Received:
    9
    Location:
    PEI
    lol you can make a million dishes with chicken and rice. They are two of the most versatile foods in existence.
     
  10. Mike Hawk

    Mike Hawk OT Supporter

    Joined:
    May 4, 2009
    Messages:
    14,373
    Likes Received:
    19
    Location:
    The SWAMP
    if you don't want to get bored of the same old shit, then learn how to cook. Just buy the meat at discount prices and learn how to build off of that. I personally love making BBQ shredded chicken in the crock pot and dirty rice with my ground beef
     
  11. Cabbagekid-108

    Cabbagekid-108 New Member

    Joined:
    Dec 23, 2008
    Messages:
    225
    Likes Received:
    0
    Location:
    Calgary, CA
    This.

    Also..

    -Whey protein of your choice
    -Get a garden. Instead of buying vegetables just grow them as they can be very expensive, plus the nutritional value is higher when you grow them yourself as compared to store bought
     
  12. Uglybob69

    Uglybob69 I miss beer.

    Joined:
    Sep 17, 2006
    Messages:
    9,032
    Likes Received:
    0
    Location:
    Cincinnati, OH
    add cottage cheese bread and skim milk and you basically have my diet
     
  13. cswfighter

    cswfighter New Member

    Joined:
    Aug 22, 2008
    Messages:
    727
    Likes Received:
    0
    That sounds pretty good, I love to cook I just dont do it often which is why I'm asking for advice so I can change that.

    When you guys make pasta what kind of sauce do you use or do you not use sauce and substitute for something else. I know canned or jarred sauce can have lots of sugar and fat or am I just being to picky? I love pasta but when I look at the nutritional facts for some of the sauce I just think to myself is it even worth eating this?

    Thanks again for the help.
     
  14. Blade

    Blade Time to swolercize

    Joined:
    Oct 21, 2002
    Messages:
    14,736
    Likes Received:
    0
    Location:
    Murfreesboro, TN Rep: ★
    My grocery list:

    Chicken about 10lbs every week ($1.99/lb at Sam's)
    Oatmeal (cheap as hell anywhere)
    Peanut butter (picked up 10 jars for $10 at Kroger)
    Rice (Bulk bags at kroger last all month if not longer for $5-$7)
    Green beans, peas, etc ($0.40 can at Kroger)
    Sweet taters (usually I get baby food jars, $0.99 can at Kroger)
    Eggs (36 for $3 at Sam's)
    Brotein powdaz ($32/month at www.muscleandstrength.com)

    I eat the same thing every week, its not that expensive.
     
  15. Cabbagekid-108

    Cabbagekid-108 New Member

    Joined:
    Dec 23, 2008
    Messages:
    225
    Likes Received:
    0
    Location:
    Calgary, CA
    If im lazy i just use salsa haha

    but watch the Food Network. you learn so much stuff but one problem might be you fall asleep
     
  16. Ish

    Ish New Member

    Joined:
    Aug 9, 2004
    Messages:
    103,526
    Likes Received:
    0
    Location:
    Morristown, NJ
    olive oil on my pasta/rice, or light/fat free italian dressing
     
  17. Frank Dux

    Frank Dux Guest

    My grocery bill makes me want to cry at night. I could be dressing so fly but instead, I simply shit my money out.
     
  18. smithers

    smithers OT Supporter

    Joined:
    Nov 26, 2004
    Messages:
    30,748
    Likes Received:
    269
    Location:
    NJ/Chicago/Nashville
    I don't think I spent more than $250 to feed myself for an entire summer when I was cutting
     
  19. smithers

    smithers OT Supporter

    Joined:
    Nov 26, 2004
    Messages:
    30,748
    Likes Received:
    269
    Location:
    NJ/Chicago/Nashville
    Sounds about right. Sams is a goldmine for a bodybuilder
     
  20. Bacchus

    Bacchus Skinny Guy

    Joined:
    Mar 18, 2009
    Messages:
    6,285
    Likes Received:
    0
    Location:
    T.dot
    36 eggs for 3$...that's mental.

    that's how much a cheap carton of 12 are here.
     
  21. Helios

    Helios New Member

    Joined:
    Apr 14, 2006
    Messages:
    40,856
    Likes Received:
    0
    Location:
    Nyc <> Amsterdam <> Paris
    are you 140lbs?
     
  22. synthetic

    synthetic New Member

    Joined:
    Apr 9, 2002
    Messages:
    5,704
    Likes Received:
    0
    Location:
    San Diego, CA
    dont buy cheap peanut butter!! its msot likely with hydrogenated oils (transfat), same for tater tots


    + addition to grocery list: @ 99 cent stores: 1$ for 4 bagels, 1$ 6 pack of pitas, 1$ bran flakes cereal
    + some food marts...look for trader joes 77 cents a lb for red delicious or jonagold apples, yams 1$, ff greek yogurt 10 for 10$


    basic moral of story is coupons!!! check your supermarkets onine flyers
     
  23. Bacchus

    Bacchus Skinny Guy

    Joined:
    Mar 18, 2009
    Messages:
    6,285
    Likes Received:
    0
    Location:
    T.dot
    Dont forget Cottage Cheese, and No Yolk noodles. Both very cheap and great staples.
     
  24. Rojo Johnson

    Rojo Johnson Active Member

    Joined:
    Dec 27, 2004
    Messages:
    2,874
    Likes Received:
    0
    Location:
    Texas
    I get bags of puffed rice cereal at Wal-Mart for $1. They're good to put in greek yogurt or whatever. I was :rofl: the first time I saw the ingredients, it actually says INGREDIENT: PUFFED BROWN RICE

    Costco has 10lb bags of chicken for $18.99 here :bowdown:
     
  25. drumbandit

    drumbandit New Member

    Joined:
    Aug 14, 2003
    Messages:
    25,811
    Likes Received:
    0
    Location:
    South Point Poker Room - Table 11
    Get a warehouse club membership, I'm about to get one tomorrow. I find that I can save about $100/month if I buy in bulk. I'll only buy fresh chicken though, can't stand frozen shit.
     
Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page