Defranco bars

Discussion in 'Fitness & Nutrition' started by hitmikey, Sep 28, 2006.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. hitmikey

    hitmikey DRIVEN FROM WITHIN

    Joined:
    Jun 24, 2000
    Messages:
    7,462
    Likes Received:
    3
    Location:
    NY
    I've been eating these over the past week or so and just wanted to give these a :bigthumb: They're about $2.50/bar if you order 1 box

    Taste good and seem to have a good amount of protein for their relative size (compared to the METRX Big100's that I also have)
    • 28 grams of muscle-building protein in every bar!
    • Only 8 grams of sugar!
    • 0 Trans fat!
    • Use as a pre-workout energy booster or a mid-day snack!
    • Great-tasting “Iced Chocolate Cake” flavor!
    read more here:

    http://www.defrancostraining.com/nutrition/index.html
     
  2. Formz

    Formz Hipster Santa OT Supporter

    Joined:
    Mar 13, 2003
    Messages:
    142,464
    Likes Received:
    606
    Location:
    South Brooklyn
    thats a lot of money
     
  3. Huge Evil Robot

    Huge Evil Robot Must not sleep, must warn others

    Joined:
    Dec 17, 2003
    Messages:
    9,412
    Likes Received:
    0
    Location:
    arlington, va
    2.50 a pop? snickers king size for me, thank you very much
     
  4. Jeff Merr

    Jeff Merr Elite Member

    Joined:
    Jul 4, 2003
    Messages:
    11,532
    Likes Received:
    0
    Location:
    Northern California
    :rofl: 2.50/bar
     
  5. dieslow

    dieslow Guest

    sounds like a waste of money imo. at 2.50/bar they better have pure testosterone in them
     
  6. Huge Evil Robot

    Huge Evil Robot Must not sleep, must warn others

    Joined:
    Dec 17, 2003
    Messages:
    9,412
    Likes Received:
    0
    Location:
    arlington, va
    and double as a single-use fleshlight
     
  7. ccrooks

    ccrooks New Member

    Joined:
    Oct 26, 2003
    Messages:
    60,221
    Likes Received:
    0
    Location:
    south bay, southern cali
    the protein bar i'm about to eat right now has 30g protein, 8g fat, and 8g sugar

    and it damn sure didn't cost 2.50
    (i think i got 24 bars for 20 bucks or something)
     
  8. Ceaze

    Ceaze https://hearthis.at/DoYouEvenUplift Moderator

    Joined:
    Jun 4, 2000
    Messages:
    64,995
    Likes Received:
    692
    They cost more because they have added caffeine and tyrosine, and they just came out. If GNC/Vitamin Shoppe pick them up then the cost will drop.
     
Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page