Cheapest source of protein per gram?

Discussion in 'Fitness & Nutrition' started by Moistfly, Nov 18, 2005.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Moistfly

    Moistfly Anal Bum Cover

    Joined:
    Oct 19, 2001
    Messages:
    12,434
    Likes Received:
    0
    Location:
    Texas
    Has anyone ever gone to a grocery store and calculated the cheapest sources of protein on a per gram basis? My grocery bill is starting to kill me and I want to find something cheap that will make a good snack twice during work. I know protein supplements (mixes/bars) will probably have the highest protein content per "serving" but if the average metrx bar has like 24 grams of protein but is costing me $2.50 a piece, is that more expensive than a tub of cottage cheese?
     
  2. Dr. Zoidberg

    Dr. Zoidberg the lovable tramp

    Joined:
    Sep 18, 2003
    Messages:
    120,791
    Likes Received:
    0
    Location:
    Ohio
    peanut butter is cheap
     
  3. -Mordecai-

    -Mordecai- New Member

    Joined:
    Jun 22, 2004
    Messages:
    2,428
    Likes Received:
    0
    Location:
    Boca Raton, FL
    cans of tuna?
     
  4. Ricey McRicerton

    Ricey McRicerton New Member

    Joined:
    Nov 27, 2003
    Messages:
    49,760
    Likes Received:
    0
    Location:
    Raleigh NC
    I'd bet that's pretty damn high on the list if not at the top.
    You can get a can of tuna for like 50 cents.
     
  5. MiseryIndex

    MiseryIndex i never know why. i only know who. Moderator

    Joined:
    Nov 9, 2000
    Messages:
    136,831
    Likes Received:
    385
    Location:
    don't blink.
    it's all relative to quality though. all things considered, eggs are the best quality protein for the money.
     
  6. Moistfly

    Moistfly Anal Bum Cover

    Joined:
    Oct 19, 2001
    Messages:
    12,434
    Likes Received:
    0
    Location:
    Texas

    I didn't think of eggs ... you're probably absolutely right ... maybe eggs in the morning and a can of tuna in the afternoon
     
  7. deadbolt

    deadbolt New Member

    Joined:
    Apr 18, 2004
    Messages:
    21,374
    Likes Received:
    0
    Location:
    Southern California
    werd
     
  8. deadbolt

    deadbolt New Member

    Joined:
    Apr 18, 2004
    Messages:
    21,374
    Likes Received:
    0
    Location:
    Southern California
    18 eggs for 1.09

    1 cent per gram of protein is damn good
     
  9. fakirone

    fakirone OT ex-con, I hate the Mods

    Joined:
    Sep 10, 2005
    Messages:
    2,625
    Likes Received:
    0
    Location:
    Atlanta
    Tuna and Eggs for the win.
    I eat 3 eggs and half a can of Tuna with some spices and other vegies as an Omlete for a couple of meals a day. It's cheap and it tastes pretty good.
     
  10. deadbolt

    deadbolt New Member

    Joined:
    Apr 18, 2004
    Messages:
    21,374
    Likes Received:
    0
    Location:
    Southern California
    that sounds good. dont you have to have a special pan to make an omlete?
     
  11. Moistfly

    Moistfly Anal Bum Cover

    Joined:
    Oct 19, 2001
    Messages:
    12,434
    Likes Received:
    0
    Location:
    Texas

    A skillet will work fine
     
  12. fakirone

    fakirone OT ex-con, I hate the Mods

    Joined:
    Sep 10, 2005
    Messages:
    2,625
    Likes Received:
    0
    Location:
    Atlanta
    with a little Olive Oil. :drool:
     
  13. nonplus

    nonplus New Member

    Joined:
    Jan 31, 2004
    Messages:
    6,844
    Likes Received:
    0
    Location:
    San Diego, CA
    cheapest is whey protein, hands down.

    at $25 for 5 lbs, you're paying about a quarter for 20+ grams of high quality protein
     
  14. Moistfly

    Moistfly Anal Bum Cover

    Joined:
    Oct 19, 2001
    Messages:
    12,434
    Likes Received:
    0
    Location:
    Texas

    Indeed, unfortunately I can't really go the whey powder route at work for a number of reasons which was what prompted me to ask this initially :sad:
     
  15. V!

    V! New Member

    Joined:
    Dec 20, 2004
    Messages:
    28,709
    Likes Received:
    0
    Location:
    Local MOTOGP Track
    I eat eggs becasue they are good

    3 eggs scrambled + Shredded Cheese + Flour Tortilla = GREAT breakfast burrito
     
  16. Phineas Q Stork

    Phineas Q Stork Active Member

    Joined:
    Aug 22, 2003
    Messages:
    7,419
    Likes Received:
    0
    Location:
    TX
    I remember reading somewhere that milk in powder form is the cheapest
     
  17. KIDRR

    KIDRR Duck dog>* OT Supporter

    Joined:
    Nov 1, 2004
    Messages:
    49,575
    Likes Received:
    960
    Location:
    North Mexico
    A bag of peanuts is pretty cheap, high in fat though
     
  18. lif

    lif New Member

    Joined:
    Feb 9, 2005
    Messages:
    3,097
    Likes Received:
    0
    Location:
    London, Ontario
    Why can't you do this? All you need to do is take a bottle with whey in it to work, then fill it up with water/milk while you're at work.
     
  19. Sgt. Ownage

    Sgt. Ownage you gon' be just fiiiine

    Joined:
    May 5, 2004
    Messages:
    6,973
    Likes Received:
    0
    Location:
    Brohio
    dude just buy some double cheeseburgers from mcdonalds if youre bulking
     
  20. N-Word-Jim

    N-Word-Jim Cure for boredom

    Joined:
    Aug 11, 2003
    Messages:
    7,754
    Likes Received:
    0
    Location:
    Midwest
    hard boil 18 eggs at home ftw, then stick em in a big zip lock baggie and take it to work/stick it in the fridge. I <3 that. Clear the area behind you before farting.
     
  21. nonplus

    nonplus New Member

    Joined:
    Jan 31, 2004
    Messages:
    6,844
    Likes Received:
    0
    Location:
    San Diego, CA
    i was wondering this too

    i bring a tub of whey and a tub of oatmeal to work and make oatmeal/shakes every hour or so
     
  22. pt

    pt New Member

    Joined:
    Oct 17, 2002
    Messages:
    8,611
    Likes Received:
    0
    On average:

    Whey Protein is by far the cheapest @ $.01 per gram

    natural peanut butter $0.02 per gram
    eggs $0.03 per gram
    tuna $0.03 per gram
    milk $0.03 per gram
    steak $0.04 per gram
    cottage cheese $0.04 per gram
    canned chicken $0.05 per gram
    turkey breast $0.05 per gram
     
  23. glass

    glass New Member

    Joined:
    Apr 12, 2004
    Messages:
    400
    Likes Received:
    0
    eggs have higher cholesterol and fat than tuna. if you cut out the yolks, you get about half whatever protein content you started with.

    tuna's higher in mercury.
     
  24. Moistfly

    Moistfly Anal Bum Cover

    Joined:
    Oct 19, 2001
    Messages:
    12,434
    Likes Received:
    0
    Location:
    Texas

    Fridge burnt out at work, haven't replaced it yet :o
     
Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page